<
face Twett Google youtube

Kıbrıs: Türk ordusu çekilmeli!

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, barış görüşmelerinin yapıldığı Cenevre’de yaptığı açıklamada Türk ordusunun Kıbrıs’tan geçilmesi gerektiğini söyledi.

 Kıbrıs: Türk ordusu çekilmeli!

Gazetecilere açıklamada bulunan Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, “Türk ordusunun geçilmesi konusundaki tutumumuz devam ediyor” dedi.

Türk Devleti 1974’te işgal ettiği adanın kuzeyinde 30 bin dolayında asker bulunduruyor.

Dört gün boyunca Kıbrıs’ın işgal altındaki parçasın yöneticisi ile Yunan, Türk ve İngiliz Dışişleri Bakanları ile görüşen Anastasiades, anlaşma yönünde “umut yaratan bir yol çizdik” diye ekledi.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cuma günü yaptığı açıklamada askerlerin tamamen Kıbrıs’tan çekilmesinin sözkonusu olamayacağını belirtti.

Erdoğan şöyle konuştu: “Garantiler, güvenlik noktasında Türkiye'nin olmadığı garantörlüğü beklemeyin dedik. Güvenlikte de biz daha önce belirlendiği gibi Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi eşit oranda, eşit oranda derken daha önce onlar 950 asker bulunduracak, biz 650 bulunduracaktık. Aynen bu devam eder. Oradan Türk askerinin çekilmesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir şey düşünülüyorsa her iki tarafın da askerlerini tamamıyla çekmesi gerekirdi.

Kıbrıs’ın birleştirilmesine ilişkin tartışmalar, Perşembe günü Cenevre’de anlaşma sağlanamadan bitti. Heyetler 18 Ocak’ta zorlu bir konu olan güvenlik meselesini tartışmak üzere yeniden randevulaştılar. Daha sonra, siyasi bir çözüm için görüşmeler yapılması planlanıyor.

Bu görüşmeler, BM Genel Sekreteri Antinio Guterres’in himayesinde yapılıyor.  Guterres, tarafların son bir çaba gösterme konusunda kararlı olduklarını savundu.  Bu sürecin garantörleri olan Yunan, Türk ve İngiliz Dışişleri Bakanları’nın bir araya yeniden gelmesine ilişkin de herhangi bir tarih belirlenmedi.  

Kıbrıs Adası, 1974 yılından bu yana ikiye bölünmüş durumda. Adanın kuzeyi Türk işgalinde bulunuyor. AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslar arası toplum tarafından tanınıyor.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak adlandırılan işgal altındaki bölge ise sadece Ankara tarafından tanınıyor. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?