<
face Twett Google youtube

Rusya Suriye’deki üslerini büyütüyor

Rus haber ajansı Interfax, Rusya’nın Suriye’deki askeri üslerinin yenileme ve büyütmek istediğini duyurdu.

Rusya Suriye’deki üslerini büyütüyor

Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim hava üssünde ikinci bir uçak pistinin yapılacağı belirtildi.  Bununla birlikte Tartous deniz üssünde çalışmalar başlatılarak, kruvazör gibi daha büyük gemilerin yanaşması sağlanacak.

Interfax’a göre Rus ordusu ayrıca S-300 ve Bastion hava savunma sistemlerini de konuşlandıracak.

Bu gelişme, Suriye rejiminin Rusya ve diğer ittifaklarının desteğiyle Halep’i silahlı grupların elinden alması sonrasına denk geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık ayı sonunda yaptığı açıklamada Suriye ordusunun yanında yer alan güçlerinin kısmen geri çekeceklerini bildirmişti. Ancak Moskova, Hmeymim ve Tartus’taki üslerinde kalıcı bir şekilde askeri varlığını sürdürmek istiyor.

Halep’in geri alınışı ardından, bu Ocak ayı içerisinde Rus ordusu Soukhoi SU-24  tipi altı uçağını geri çekerken, bunların yerine dört adet kara saldırı uçağı olan SU-25 yerleştirdi. Bu uçaklar Hmeymim hava üssüne konuşlandırıldı. Moskova’ya göre, başka uçaklar ve gerekli personelleri de çekilecek.

Rusya’nın bölgedeki varlığı bir çok alanda kendisini hissettiriyor. Sputnik haber ajansına göre Humus sakinleri, kenti kentlerinde bir Rus dili merkezi açmaya karar verdi. Eğer Moskova da bu merkezin finansmanına yardımcı olursa, dil kursları ücretsiz olarak verilecek.

Savaş koşullarına rağmen Şam’da zaten bir Rus kültür ve dili merkezi bulunuyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?