<
face Twett Google youtube

Filipinli komünist gerillalar tutulmayan sözlere tepkili

Filipinli komünist isyan hareketi, hükümetin sözlerini tutmamasına tepki gösterdi. Komünist hareket barış anlaşmasının 2019'dan önce imzalanamayabileceğini belirtti.

  Filipinli komünist gerillalar tutulmayan sözlere tepkili

Filipin Komünist Partisi gerillaları yarım yüzyıldır mücadele ediyor. Gerilla hareketinin siyasi kanadı Filipin Ulusal Demokratik Cephe temsilcileri yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada alandaki savaşçıların, sözlerini tutmayan hükümete tepkili olduğu ve ateşkesin sona ermesini istediği belirtildi.

Siyasi hareketin müzakere şefi Fidel Agcaoili, barış görüşmelerinin üçüncü turu için Roma'ya gideceklerini açıkladı. Görüşmelerin iki gün sonra yeniden başlaması bekleniyor.

Müzakere heyeti başkanı, "Her zaman olduğu gibi barış görüşmelerini ilerletmek için gidiyoruz, ama karşı tarafın samimiyeti konusunda giderek daha fazla endişe var" dedi.

Cephe içerisinde yer alan Filipin Komünist Partisi, Aralık 1968'de kuruldu ve üç ay sonra kapitalist sistemi devirmek amacıyla silah kullandı. Filipin ordusunun bilançosuna göre bu savaşta en az 30 bin kişi hayatını kaybetti.

Kendisini sosyalist olarak sunan Filipin Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, bu çatışmanın çözümünü kendi önceliklerinden biri haline getirdi.

Duterte, Haziran 2016'da görevine başladıktan kısa bir süre sonra görüşmeleri başlattı. Ayrıca kendi hükümet kabinesine üç komünist de aldı.

Oslo'da Ağustos sonunda yapılan ilk buluşmada, taraflar süresiz ateşkes kararı aldı.  Hükümet, 12 ay içerisinde bir barış anlaması imzalamayı umduklarını açıkladı.

Ancak gerilla hareketinin siyasi kanadına göre, bir barış anlaşmasının imzalanabilmesi içn gerillaların en az iki yıla daha ihtiyacı var.  Taraflar mevcut durumda siyasi ve ekonomik reformları gündeme getirirken, henüz nihai bir barış anlaması üzerine tartışmalara başlamadı.

Görüşmeler çerçevesinde şu ana kadar, gerilla hareketinin tutuklu 17 yöneticisi serbest bırakıldı.

Gerilla hareketi 434 siyasi tutsağın da derhal serbest bırakılması ve çatışmanın gerçek nedenlerini çözmek için barış anlaşması yapılmasını istiyor.  Komünist Parti'nin silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu'nun yaklaşık 4 bin savaşçısının olduğu tahmin ediliyor.

1980'li yıllarda bu ayı 26 bine çıkmıştı. Gerilla hareketi yoksul kırsal bölgelerde geniş bir halk desteğine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?