<
face Twett Google youtube

Eşitsizlik büyüyor: Dünyanın zenginlikleri 8 kişinin elinde

Küresel eşitsizliklerin büyüme hızı korkutucu bir tablo ortaya koyuyor. 2017'de tek bir kişinin elindeki zenginliklerin, dünyadaki yoksul insan nüfusundan yarısından daha fazla olmasından endişe ediliyor.

  Eşitsizlik büyüyor: Dünyanın zenginlikleri 8 kişinin elinde

İngiliz sivil toplum örgütü OXFAM'ın yayınladığı son rapora göre, mevcut durumda sekiz kişinin sahip olduğu zenginlik, dünyanın en yoksul nüfusunun yarısından daha fazla.

Bu rapor yayınlanması İsviçre'de başlayan Davos zirvesine denk geldi. Zirve için 3 bin dolayında ekonomik ve siyasi yönetici buluştu.

Oxfam'ın Fransa sözcüsü Manon Aubry "Dünyada her 10 kişiden birinin günde 2 dolardan daha az bir parayla yaşadığı biliniyor. Böyle bir durumda, bu kaar zenginliğin küçücük bir azınlıkta yoğunlaşması uygun değil" dedi.

Oxfam 2015 yılında da bu küçük azınlığın elindeki zenginlik konusunda alarm zili çalmıştı. Bu rapora göre dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin serveti, geri kalan yüzde 99'luk kesimin servetinin toplamına eşit.

2016'ya gelindiğinde, en zengin sekiz kişinin sahip olduğu zenginlik 400 milyar doların üzerine çıktı.  Bu zenginlerin listesi ve sahip oldukları zenginlikler Amerikan ekonomi dergisi Forbes'te yer aldı. 2010'da dünyanın en yoksul nüfusunun yarısının serveti, en zengin 388 kişinin elindeki servetle ölçülüyordu.

Sonraki yıllarda eşitsizlik giderek derinleşti. 2011'te yoksulları ile zenginler arasındaki kıyaslama, 177 en zengin kişiye, 2015'te ise 65'e indi. Uçurum daha da büyüdü. Zenginlik yoğunlaşması 65 kişinin elinden, 8 kişiye düştü. Bugün en zengin sekiz kişi arasında başı, Microsoft'un eski patronu Bill Gates çekiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?