<
face Twett Google youtube

Babunlar insanların kullandığı beş sesli harfi çıkarabiliyor

Araştırmacı bir ekip, şaşırtıcı bir keşif yaptı. Habeş maymunu olarak da bilinen babunların, inanların kullandığı sesli harflere benzeyen sesler çıkardığı tespit edildi.

 Babunlar insanların kullandığı beş sesli harfi çıkarabiliyor

Bu keşif, konuşmanın evrimsel tarihini zan altında bırakıyor. Konuşmanın tarihi muhtemelen düşünülenden daha eski olabilir.

Fransız bir ekibin yaptığı araştırma Plos One dergisinde yayınlandı. Buna göre babunlar en az beş sesli harfi çıkarabiliyor. Kendi aralarında iletişim kurduklarında, bu harfleri kombine edebiliyorlar.

Gine'deki 15 babunun çıkardığı 1400 seslendirmeyi analiz eden araştırmacılar, bu seslerin insanların kullandığı beş sesli harfe benzediğini tespit etti.  Tespit edilen sesli harfler şöyle: "i, a ile e arasında ses veren æ, a, o ve u".

Araştırmacı Joel Fagot, "İlk kez insanda değil de bir primatta böyle bir durumu ortaya koyuyoruz" dedi.  Hakim olan bir teori, insanlar arasındaki iletişimin temeli olan farklı seslerin çıkarılmasını gırtlağa bağlıyor.

Gırtlak, Homo Sapiens'in evrim sürecinde gözlemlendi.  Ancak babunların çıkardığı sesli harfler bu tarihi zan altında bırakıyor.

Soru şu: Eğer babunlar tüm dillerde olan sesli harflere yakın sesler çıkarabiliyorsa, Homo Sapienslerin ataları neden çıkarmamış olsunlar?

Joel Fagot'e göre bu şu anlama geliyor: "İnsan sesi bilinenden çok daha eski bir evrim tarihine sahip. Düşünülenin aksine, mevcut modern insanla ortaya çıkan bir şey değil, kesinlikle daha eski."

Bilim insanlarına göre, konuşulan diller maymunlarla son ortak adamız olarak değerlendirilen Köpeksi maymunlarda varlık gösteren telaffuz yeteneğinden itibaren gelişmiş olabilir.  Bu da 25 milyon öncesine dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?