<
face Twett Google youtube

Roya Vadisi direnişi...

Temel amacını “dünya vatandaşlarını korumak” olarak tanımlayan Roya Vatandaş Derneği, Fransa’da Roya toplulukları ve göçmenlerle dayanışma için daha aktif bir şekilde örgütlenmeye başladı.

Roya Vadisi direnişi...

 

Roya Vatandaş Derneği, Roya’da toplulukları arası dayanışmayı geliştirmek adına kuruldu. Sınırların göçmenlere kapatıldığı bir sırada Roya direnişi öne çıktı. İlkin Haziran 2015’te Roya’ya yoğun bir göç akışı yaşandı. Aynı yılın Eylül ayında bu kez Fransız makamlar sınırlarında göçe karşı sert tedbirler hayata geçirdi. Roya sakinleri göçmenlerin maruz kaldığı bu korkunç duruma karşı daha aktif bir şekilde örgütlenmeye başladı. 

Mayıs 2016’da Roya Derneği yeniden aktifleştirildi. Roya direnişçilerinin temel amacı, dünya vatandaşlarını korumak olarak tanımlanıyor. Ancak bu insani talep ve bu yönlü mücadele yoğun baskılara maruz kaldı. Mücadeleye öncülük edenler, destek sunanlar yargılama konusu oldu. 

Bu vatandaş hareketi aynı zamanda bir köylü direnişi olarak da değerlendiriliyor. Baskıların hedefindeki isimlerin başında Cédric Hérou geliyor. Hérou, İtalya ile sınırı olan Vintimille bölgesindeki Roya köyünde yaşayan bir çifti.

Göçmenlere yardıma 8 ay ceza

4 Ocak 2017’de Nice kentinde mahkemeye çıkarılan köylü Hérou hakkında savcı tarafından 8 ay şartlı hapis cezası istendi.  Nedeni ise Roya Vadisi’nde Eritreli göçmenlere yardım etmek. 

Yüzlerce mülteci, bugün Vintimille barajlarının engeline takılmış durumda. Daha iyi bir yaşam için kaçak bir şekilde bu sınırı ve engelleri aşmak istiyorlar. 

Hérou da bu mülteciler yardım ettiği gerekçesiyle, hapis ve para cezaları ile karşı karşıya bulunuyor. Nice’te mahkeme önünde verdiği ifadelerde, eylemlerini sahiplendi ve devam edeceğini, zira ayağa kalkmanın zamanı olduğunu söyledi. 

Köylülerin direnişi, uluslararası alanda da yankı yarattı. Gazeteler, televizyonlar ve radyolar bu insani mücadeleyi konu alan haberler yayınladılar. Roya Vadisi direnişçileri kararlı olduklarını söylüyorlar. 

Neden sorumluluk aldı

Başındaki siyah beresi ve yuvarlak çerçeveli gözlükleri ile Nice’teki mahkeme merdivenlerini çıkan Hérou, kendisini bekleyen gazetecilere şunları ifade ediyordu: “Korku ve heyecan karışımı bir şey. Neden bu kadar sorumluluk aldığımı artık açıklayabileceğim.” 

Roya çiftçisi ayrıca demiryolları kuruluşuna ait bir binada Ekim 2016’da 57 göçmen için yasadışı bir kamp kurmakla suçlanıyor.

Burası dağlık bir bölge. Mülteciler için koşullar oldukça zor. Yetkili makamlar, sınırları kapatma kararı alırken, sonuçları ile ilgilenmemeleri köylüleri harekete geçiren temel faktörler arasında yer alıyor. 

Roya Vadisi vatandaşları, bu göçmenleri ağırlayabilmek için her gün araçlarla yumurta, yağ ve zeytinlerini onlarla paylaşıyor.  

Sınırdan geçiriyor, tedavi ediyor

Hérou, yardımlarını bununla sınırlı tutmayarak, göçmenlerin sınırdan geçişlerini de sağlıyor. 

Ayrıca Roya’da kendi evinde mültecileri ağırlıyor, yemek veriyor ve tedavi ediyor. 

Dahası, kendi bahçesinde kurduğu iki karavan ve dört çadırda yüzlerce Eritreli ve Sudanlı mülteciye yer açtı. 

Sessiz kalmak suç ortağı yapar

Yaptığı bu eylemlerin “yasadışı” olduğunun farkında olduğunu söyleyen Cédric Hérou, şunları ifade ediyor: “Sınırı on iki kez geçen çocukları topladım. Otoyolda dört ölüm yaşandı. Benim eylemsizliğim ve sessizliğim beni suç ortağı yapacaktı. Ben suç ortağı olmak istemiyorum.” 

4 Ocak’taki duruşmada savcı da durumun siyasi boyutlarını kabul etmek zorunda kaldı: “Söz konusu olan siyasi bir tribüne dönüşen bir davadır. Adaletin rolünden çıkan bir durumla karşı karşıyayız.”

Yılın Côte d’Azur’lusu

Bir yandan mahkemede bu mücadele üzerinde tartışma yürütülürken, Roya Vadisi direnişçilerine kamuoyunda da destek giderek arttı. Aralık sonunda Nice-Matin gazetesinin 4  bini aşkın internet kullanıcısı, Cédric Hérou’yu “Yılın Côte d’Azur’lusu” olarak seçti.

Halkın bu desteği Alpes-Maritimes Bölgesinin Başkanı Eric Ciotti’nin sert tepkisiyle karşılaştı. Ciotti, 30 Aralık’ta yerel gazetede yayınlanan yarım sayfalık makalesinde, bunun “yanlış bir gönül yüceliği” olduğunu savundu. 

Cédric yalnız değil 

Cédric Hérou, bu mücadeleyi yürütürken yalnız değil. Kendi ülkelerindeki zorlu koşullardan kaçan erkek, kadın ve çocuklardan etkilenen çok sayıda vatandaş, harekete geçti. 

Roya Vatandaş Derneği’nden René Dahon şöyle diyor: “Başlangıçta, onlara yardım etmek için köprüde duran bir avuç insandık. Bugün sayımız daha fazla. Sorge köyünün 300 kişilik nüfusu var ve burada 30 dolayında göçmene kucak açıldı.”

Mahkeme önünde konuşan Hérou da dayanışmaya dikkat çekerken şöyle konuşuyordu: “Çok sayıda insan, bağışları, battaniyeleri, gıdaları ile ortak oluyorlar. İnsanlar Roya’da ve başka yerlerde göçmenleri barındırıyorlar.”

Fransa’nın baskıları ilk değil 

Fransız makamların, göçmenlere yardım edenlere baskıları bir ilk değil. Daha önce de, dayanışmada bulunanları yıldırmak için yargılamalar oldu ve cezalar verildi. 

Ocak 2016’da eski bir İngiliz askeri Calais ormanından İngiltere’ye doğru bir Afgan kız çocuğunu taşıdığı için bin euro para cezasına çarptırıldı. 

Aralık 2015’te 72 yaşındaki Claire Marsol isimli kadın iki Eritreliye Nice garında yolculuk etmelerine yardım ettiği gerekçesiyle bin 500 Euro para cezası aldı. 

Temmuz 2015’te kağıtsız göçmenlerle dayanışma kolektifinin bir üyesi, kaçak bir göçmeni barındırdığı için yargılama konusu oldu ancak savcı bu soruşturmadan vazgeçti.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?