<
face Twett Google youtube

Pentagon: Suriye'de 150’yi aşkın El Kaideli öldürüldü

Pentagon, İdlib bölgesinde Perşembe günü düzenlenen Amerikan hava saldırısında 100’ü aşkın El Kaideli öldürüldüğünü açıkladı. Ocak ayı başından beri öldürülen El Kaidelilerin sayısının 150’yi geçtiği bildirildi.

 Pentagon: Suriye'de 150’yi aşkın El Kaideli öldürüldü

Amerikan Savunma Bakanlığı, bu ani saldırıların özellikle örgüt içerisinde karışıklık yaratmak amacıyla yapıldığını belirti.

Suriyeli kaynaklar da, El Kaide’nin Suriye kolu Fetih-ul Şam’a yönelik Perşembe günü düzenlenen bir bombardımanda bu gruba mensup 40’ı aşkın kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Pentagon, Perşembe günkü saldırıda 100’ü aşkın El Kaideli, Ocak ayı başından beri 150’yi aşkın El Kaidelinin Amerikan hava saldırılarında öldürüldüğünü bildirdi.

Bir Pentagon yetkilisi AFP’ye yaptığı açıklamada öldürülen savaşçıların El Kaide’nin çekirdek kadroları olduğunu belirtti.

Perşembe günkü bombardımanda 2013’ten beri aktif olan Şeyh Süleyman isimli eğitim kampı hedef alındı.

Pentagon sözcüsü Jeff Davis, “Bu eğitim kampının elimine edilmesi, eğitim operasyonlarını zayıflatıyor ve aşırılıkçı İslamcılar ve Suriyeli isyancı grupların savaş alanında El Kaide’ye katılmaları konusundaki cesaretlerini kırıyor” dedi.

Suriye’deki Amerikan hava saldırıları uzun süre insanlık düşmanın grup DAİŞ üzerinde yoğunlaştı.  Ancak, Suriyeli kaynaklara göre son aylarda El Kaide’nin Suriye koluna yönelik hava saldırıları da arttı.

Eski adı El Nusra olan Şam Fethi Cephesi, Türkiye, Katar ve Suudilerin destekledikleri grupların temel ittifakı durumunda. Bu grup ve DAİŞ uzun zaman Türkiye’nin doğrudan desteğini aldılar.

Pentagon kısa bir süre önce, El Kaide’nin Suriye kolunun bir çok sorumlusunu öldürdüklerini açıklamıştı. Bunlar arasında 17 Ocak’ta İdlib bölgesinde öldürülen Muhammed Habib Busadun el Tunisi, El Kaide’nin dış operasyonları sorumlusu olarak tanıtıldı.

TRUMP: SALDIRILAR AGRESİFLEŞECEK

Son hava saldırıları, ABD Başkanı Trump’un yemin törenine denk geldi.  Yeni dönemin Savunma Bakanı James Mattis olarak belirlendi. Beyaz Saray’ın yayınladığı son bir belgede, Trump, koalisyon ortakları ile birlikte DAİŞ ve diğer radikal gruplara yönelik “agresif operasyonlar” yürütme sözü verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?