<
face Twett Google youtube

Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti

Gambiya’da seçim yenilgisine rağmen iktidarı bırakmayan Yahya Jammeh, Afrika ülkelerinin askeri müdahale tehdidi ardından iktidarı bırakmayı kabul etti. 22 yıl iktidarda kalan Jammeh’in sürgüne gitmesi bekleniyor.

Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti

Kendisini “ırmaklara meydan okuyan kral” olarak tanıtan Gambiya diktatörü Yahya Jammeh, 1 Aralık’taki seçimleri kaybetmiş ve “İslam Cumhuriyeti” ilan etmişti.İktidarı seçimleri kazanan Adama Barrow’a bırakmayı reddeden Jammeh, askeri müdahale tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu üyesi ülkeler olan Senegal ve Nijerya öncülüğünde operasyon başlatıldı. Senegal birlikleri hafta içinde sınırı geçti. Cuma günü Ekonomik Topluluk üyesi ülkeler de başkent Banjul’da toplanarak, Jammeh’in gidişini müzakere etti.

1994’ten beri iktidarda olan Jammeh, bir ayı aşkın direnişi ve 12 saatlik müzakereler ardından iktidarı bırakmayı kabul etti. Müzakereler Gine ve Moritanya Başkanları tarafından yürütüldü.

22 yıl boyunca ülkeyi demir bilekle yöneten Jammeh döneminde ağır insan hakları ihlalleri yaşandı. Yürütülen müzakerelerde, Jammeh’in yargılanması konusunda taviz verildiği anlaşılıyor. Ancak güvenlik güçleri tarafından yapılan işkenceler ve yargısız infazlar nedeniyle Uluslar arası Ceza Mahkemesi karşısında kendisini bulabilir.

Beş ülke Jammeh’e sığınma önerisi yaptı. Bunlar Fas, Moritanya, Gine, Nijerya ve Katar. Anlaşmanın içeriği açıklanmadı ancak, Fransız Le Monde gazetesine göre Jammeh Gine’ye sığınabilir.  

Seçimleri kazanan Adama Barrow ise Senegal'deki Gambiya Büyükelçiliği'nde 19 Ocak Perşembe günü yemin töreni düzenledi. Barrow, resmi törende Kuran'a el basarak yemin etti. Törene çok sayıda uluslararası ve bölgesel örgüt sorumlusu katıldı.

2 milyon nüfuslu Gambiya'nın yüzde 98'ine yakını ılımlı olarak ifade edilen Müslümanlardan oluşuyor.  Bağımsızlık ardından, Gambiya laik bir devlet olarak gelişti. Ekonomisinin temelini turizm oluşturduğu için, yabancı kültür ve gelenekleri kabul ve hoşgörüde bir düzey yakalanması gerekiyordu.  Bu özelliklerinde dolayı, komşu ülkelerin aksine bu ülkede hiç bir zaman radikal İslamcı gruplar veya selefi imamlar etkinlik gösteremedi, saldırı gerçekleşmedi.

Ancak Yahya Jammeh'in Türkiye'deki AKP rejimi ile artan ilişkilerinin son krizde rolü olduğu iddia ediliyor. Jammeh, siyasal islamın yayılmasını isteyen tek devlet yapılanmasının Türkiye olduğunu keşfetti. Jammeh'in 2014'te Ankara'ya yaptığı ziyaretin bir tesadüf olmadığı belirtiliyor. Türkiye ordusu 1991'den bu yana Gambiya jandarmalarını eğitiyor. Tüm bu süre boyunca, Gambiyalı askerler Türkiye'de de eğitim gördüler. Aralık ayı sonunda ülkenin islamlaştırılmasına karşı çıkan askerleri bastıran da bu birlikler oldu. Bir çok batılı ve yerel medyaya göre, Jammeh'in "İslam Devleti"nin kasaları Türk islamcılar tarafından dolduruldu. Bu açıdan Gambiya'da yaşanan krizde de Erdoğan rejimin rolüne işaret ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Fırat’ın Gazabı’nda Büyük Suweydiye kasabası kurtarıldı
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Gambiya diktatörü iktidarı bırakmayı kabul etti
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?
Trump’lı 2017 nasıl bir yıl olacak ?